About Španielsko

Španielsko ležiace na juhozápade Európy ponúka skutočne rozmanité lákadlá od prírodných krás, cez typickú španielsku kultúru až po skvelé prímorské letoviská. Španielsko jednoducho dokáže uspokojiť aj náročných turistov. Východné pobrežie Španielska je obmývané Stredozemným morom. V tejto oblasti sú najžiadanejšie pláže na pobreží Costa Brava v Katalánsku. Letoviská ponúkajú all inclusive pobyty a zájazdy spojené s atrakciami ako potápanie, vodné športy, výlety do hôr, či nakupovanie a spoznávanie miestnej kultúry. Pláže pobrežia Costa del Luz na západe Andalúzie sú známe ideálnymi veternými podmienkami pre windsurfing. Miestne letoviská sú vyhľadávané aj ekoturistami a to hlavne pre ideálne pomdienky pozorovania migrácie vtákov z Afriky do Európy. Populárne sú tiež plavby za pozorovaním delfínov a veľrýb. Unikátnu dovolenku môžete prežiť na Kanárskych ostrovoch. Je to sopečné súostrovie, len kúsok od pobrežia Afriky. Nájdete tu jedinečný mix európskej a africkej prírody, množstvo prírodných zaujímavostí a dokonalé pláže. Na Kanárskych ostrovoch vzrastá popularita potápania a astronomických pozorovaní.

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE O ŠPANIELSKU

  • Časové pásmo: UTC +1 hodina
  • Počet obyvateľov: 46,77 miliónov
  • Hlavné mesto: Madrid
  • Jazyk: španielčina a ďalšie regionálne jazyky ako katalánčina, baskičtina, galícijčina, arančina a ďalšie
  • Mena: Euro /  €
Španielsko je považované za bezpečnú krajinu a s nižšou mierou rizika ako v iných krajinách Európskej únie. Určité bezpečnostné obavy vyvolávala v Španielsku  ETA (Baskická teroristická organizácia), ktorá sa hlavne počas letnej sezóny vyhráža terostistickými útokmi v španielskych turistických centrách. V októbri 2011 však ETA vyhlásila „definitívne ukončenie ozbrojenej činnosti“.

DOKLADY DO ŠPANIELSKA

Turistické pobyty v Španielsku, ktoré nepresahujú celkovú dĺžku 90 dní nie sú podmienené vízovou povinnosťou. Pri vstupe do krajiny preto okrem platného pasu postačuje aj platný občiansky preukaz pre dospelých turistov. U detí je samozrejme potrebné mať platný cestnový pas.

 ☎ DÔLEŽITÉ ČÍSLA V ŠPANIELSKU

  • Polícia: 091
  • Prvá pomoc: 112
  • Hašiči: 080
Telefónna predvoľba v Španielsku je +34

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

Do Španielska je možné doviezť hotovosť v maximálnej výške 6 000 eur. Tiež platia limity na tabakové a alkoholické výrobky. Dovoz nesmie presiahnuť 800 ks cigariet, 200 ks cigár, 400 ks malých cigár, 1 kg tabaku, 20 l alkoholických nápojov a 90 l vína. Tiež je dobré vedieť, že drogy sú v Španielsku zakázané a mať ich aj v malom množstve je trestné. Takže poďme na to. Poďme spolu spoznávať Španielsko.